PS3 Anakart Tamiri

PS3 Anakart Tamiri

PS3 Anakarat Tamiri


Playstation3 konsol cihazının içerisinde yer alan bütün parçaların, donanımların, devrelerin, işlemcilerin merkezinde yer alan ve bütün geçişi sağlayan, bir bakıma PS 3’ün beyni vazifesini gören önemli bir parçadır. Bu parçanın arızalanması durumunda bilgisi olmayan birisinin el sürülmeden hemen PS 3 Anakart Tamiri için uzman teknik servise cihaz ulaştırılmalıdır. Aksi halde cihazın en önemli parçası olması nedeniyle; parça değişimi gerekliliği durumunda ciddi masraflar açabilmektedir.


Ana kart arızası olan PS 3 cihazında ekran kapanmakta ya da hiç açılmamaktadır. Ancak her ekran açılmaması durumunu ana karta bağlamamak gerekir. Dolayısıyla arızanın kaynağının tespiti için muhakkak surette teknik servise müracaat edilmelidir.
İstanbul Konsol firması olarak biz, playstation tamiri , alanında uzman teknik ekibimizle teknolojik aletlerle yapmış olduğumuz çalışmalarda cihazı sökerek öncelikle arıza tespitini yapıyoruz. Arızanın kaynağının tespitini yaptığımızda, hangi onarım sürecini kullanacağımıza karar verip, cihazın durumu hakkında, müşteriyi bilgilendiriyoruz ve ne kadar masraf gerektiğini söylüyoruz. Müşteri gerekli olan masrafın havalesini gerçekleştirdikten sonra ise onarım işlemlerine teknik servisimiz başlamaktadır.
Teknik serviste öncelikle cihazın ana kartı sökülerek arızanın onarımı için BGA makinasına bağlanır. Yalnız bu aşamada ana kartı makinaya bağlamadan, dikkat edilmesi gereken husus; ana kartın esnememesi gerekmektedir. Çünkü cihaz yüksek ısıya maruz bırakılacağından dolayı, ister istemez esneme olacağından ötürü dikkatlice sağlamlaştırmak gerekmektedir. Bu şekilde gerekli olan çalışmalar titizlikle yapıldıktan sonra arızanın kaynağı belirlenir.


Ana kart üzerinde fanın kasa içerisinde biriktirmiş olduğu toz parçacıkları güzelce temizlenir ve ana kart üzerindeki işlemler yapılırken çok titiz çalışmak gerekmektedir. Çünkü PS 3 Anakart Tamiri işleminde her sökülen parçanın artı ve eksi uçlarının birbirinin üzerine getirilmesi şarttır. Gerekli onarım işlemleri yapıldıktan sonra cihazın, sökülen parçaları takıştırılarak çalıştırılmaktadır. PS 3 cihazının bütün parçaları, fanı, CD sürücüsü söküldüğü gibi dikkatlice toparlanarak kasa bir araya getirilir. Cihaz çalışmaya başladığında gerekli olan kontroller sağlanır ve cihazın bütün işlevlerinin normal olup olmadığını görmek için cihaz 24 saat açık bırakılır. Herhangi bir anormallik olmaması durumunda PS 3 cihazı müşteriye ulaştırılmak üzere teknik servisten müşteri yetkilisine aktarılır, oradan da kargo firmasına teslim edilir.