PS4 Tamiri

PS4 Tamiri

Gazeteci Taha Kıvanç, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın bilgisayar merakını anlatırken, sözü bilgisayar oyunlarına getirir. Özetle şu hadiseyi anlatır: “Senegal'e geldiğimizde 'mayın tarlası' adlı bir oyun programını bana tanıtmıştı. Defalarca oynadığı ustalığından belliydi ve beni yenmişti. Bu defa 'goril' adlı bir oyunu gösterdi ve tabii yine yendi. Kendimden biliyorum, bilgisayarla meşguliyet asla zaman kaybı değil, oynarken bile insanın düşüncelerini kıvraklaştırıyor.” Evet Türkiye bilgisayarla ve bilgisayar oyunlarıyla Özal döneminde tanıştı. Teknoloji o kadar ilerledi ki, bilgisayar oyunlarında artık çiftlikler, kentler kuruluyor, sanal savaş alanları oluşturulup dünya çapında oyunlar oynanıyor. Ancak hiçbiri ‘playstation'un tahtını sallayamıyor. 90'lı yıllarda üretilmeye başlanan playstation oyunu günümüze kadar sürekli yeni teknolojilerle varlığını sürdürdü. Bilgisayar oyunu meraklılarının vazgeçilmezi haline geldi. Öyle ki, ‘playstation tamiri’ bile önemli bir sektör oldu. 

Teknoloji devi Sony'nin geliştirdiği playstation, oyun konsollarının kalıplaşmış adı olarak tanımlanıyor. Playstation, 1994 yılında piyasa çıktığında 100 milyonun üstünde satış rakamı yakaladı. Oyun konsolu açısından bu oldukça büyük bir başarıydı. 2000’li yıllarda playstation 2 tasarlanıp piyasaya sürüldü. Satış rakamı 150 milyonu buldu. 2013 yılına gelindiğinde artık ‘playstation’ın 4. sürümü piyasadaydı. Playstation görüntü aktarılabilen bir televizyon ya da playstation içinde yer alan aksesuarlarla oynanıyor. Bunlar, hafıza kartı, kumanda kolu, güç kablosu ve görüntü kablosundan oluşuyor.

Playstation oyunları, macera, yarış, strateji, zekâ ve aksiyon olarak farklı şekillere ayrılıyor. Gerçeğe yakın şekilde tasarlanmış olması bu oyunların sevilmesinin temelinde yatan en önemli unsur. Playstation oyunlarının artık bir kitlesi var ve bu kitle sürekli büyüyor. Günümüzde oyun, evlerin dışına taşmış durumda. ‘Playstation Cafe’ler başlı başına bir sektör haline geldi. Meraklılarının en büyük sıkıntısını ise arızalar oluşturuyor. Playstation tamiri, PS3 tamiri ve PS4 tamiri de bu arızalara göre kollara ayrılıyor. Mavi, sarı, kırmızı ışık sorunu tamiri, fan tamiri, lens göz tamiri, harddisk, soket, joystick ve ana kart arıza tamirleri bunların belli başlıları... Unutmamak gerekiyor ki, playstation tamiri uzmanlık isteyen bir konu. Elektronik alanında ehil olmayan kişilere arızalı playstationların teslim edilmemesi büyük önem taşıyor. Aksi halde cihazın çöpe gitme riski bulunuyor. Bu işin simsarları da yok değil. Bunlar, yetkin olmadığı halde cihazı alıp uzmanına tamir ettirdikten sonra sahibine teslim ediyor. Toplam ücrete komisyon masrafı ekleyerek haksız kazanç sağlıyorlar. Teknik servislerin uyarıları ise ortak: “Cihazınız deneme-yanılma yoluyla tamir edilmeye çalışılıyor olabilir. Playstation'ınızın kobay olmasını istemiyorsanız, yetkili servislerden şaşmayınız.”

PS4 Tamiri